Аличун (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Аличун

Знаме
Координати: 36°58′ СГШ 2°36′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Мануел Кантон Солвас
Површина
 • Вкупна 6 км2
Надм. вис. 420 м
Население (2005)
 • Вкупно 253 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Аличун е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди]

Демографски развој на Аличун (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

241

236 235 235 242 247 253

Извор: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди]

  • (шпански) Alicún - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Alicún - Diputación Provincial de Almería