Александрија (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Александрија е град во Египет.

Александрија може да се однесува на

Градови основани или преименувани од Александар Македонски[уреди]

Други места именувани како Александрија[уреди]

Австралија[уреди]

Канада[уреди]

Обединето Кралство[уреди]

САД[уреди]

Други земји[уреди]

Fictional places named Alexandria[уреди]

Места со слично име[уреди]

Друго[уреди]

Видете исто ака[уреди]