Аеродром Хамбург-Финкенвердер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Аеродром Хамбург-Финкенвердер
Hamburg Finkenwerder Airport
A380 first touchdown hamburg.jpg
Прво слетување на Ербас А380 на Финкенвердер
IATA: XFWICAO: EDHI
XFW се наоѓа во Хамбург
XFW
Местоположба на аеродромот во Хамбург
Преглед
Тип Приватен
Место Хамбург
Надм. вис. 22 ft / 7 m
Координати 53°32′09″ СГШ 9°50′13″ ИГД / 
Писти
Насоченост Должина Површина
ft m
05/23 10,740 3,273 бетон/асфалт

Аеродромот Хамбург-Финкенвердер (IATA: XFWICAO: EDHI) е аеродром во квартот Финкенвердер, во југозападниот дел на Хамбург, Германија. Пистата се наоѓа во непосредна близина на фабриката на Ербас и користена е најмногу од вработените на компанијата, како за бизнис така и за приватни летови.

Чартери[уреди]

Авиопревозник Одредиште
Germania Тулуз (преместување на екипажот на Ербас, двапати дневно)

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]