Адријано Малори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Адријано Малори

Малори на Тур де Романди 2010.
Лични податоци
Цело име Адријано Малори
Роден 28 јануари 1988 (1988-01-28) (27 г.)
Парма, Италија
Висина 1,82 м
Маса 68 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Мувистар Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за хронометри
Аматерски клубови
2007–2009
2009
С.К. Филмоп
Лампре-НГЦ (стажант)
Професионални клубови
2010–2013
2014–
Лампре-Фарнезе Вини
Мувистар Тим
Значајни победи
Гранд Тур
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2014)

Етапни трки

Трка околу Баварија (2013)

Еднодневни трки и класици

MaillotItalia.svg Национален хронометарски првак (2011, 2014)
Последна промена
28 март 2015

Адријано Малори (италијански: Adriano Malori; р. 28 јануари 1988 во Парма) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мувистар Тим.[1] Тој бил последен возач на Тур де Франс 2010, завршувајќи скоро четири и пол часови зад победникот Енди Шлек (Леопард Трек).

Возејќи за екипата Лампре-Мерида од август 2009, Малори ја напуштил екипата на крајот на сезоната 2013[2] и му се приклучил на Мувистар Тим.[1] Го освоил завршниот индивидуален хронометар на Вуелта а Еспања 2014.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. MaillotItalia.svg Национално хронометарско првенство под 23 години
5. Светско хронометарско првенство под 23 години
2008
1. MaillotMundial.PNG Светско хронометарско првенство
1. Gold medal.svg Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Хроно Шампеноа
2009
1. Хроно Шампеноа
1. Етапа 1 (ITT) Џиро дела Вале д’Аоста
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Светско хронометарско првенство
2010
2. Краен пласман Трка околу Баварија
3. Национални хронометарско првенство
2011
1. MaillotItalia.svg Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 4 (ITT)
2012
2. Национално хронометарско првенство
10. Светско хронометарско првенство
2013
1. Краен пласман Jersey yellow.svg Трка околу Баварија
1. Етапа 4 (ITT)
1. Етапа 4 (ITT) Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
3. Национално хронометарско првенство
8. Светско хронометарско првенство
2014
1. MaillotItalia.svg Национално хронометарско првенство
1. Етапа 5 (ITT) Тур де Сан Луис
1. Етапа 7 (ITT) Тирено-Адријатико
1. Етапа 3 Рут ду Суд
Вуелта а Еспања
1. Етапа 21 (ITT)
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 21 (ITT)
7. Краен пласман Дубаи Тур
2015
1. Етапа 5 (ITT) Тур де Сан Луис
1. Етапа 1 (ITT) Тирено-Адријатико

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 68 121
Jersey yellow.svg Тур 169 90 СО
Jersey red.svg Вуелта 114

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Malori, rumbo al Movistar Team“, „Biciciclismo“, Cycling Total comunicación y servicios S.L., 7 август 2013 (конс. 9 август 2013). (на шпански)
  2. „Лампре-Мерида (LAM) – ITA“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. http://www.uciworldtour.com/Modules/SUCI/TEAMS/TeamDetails.asp?id=MTU&RefDate=06.01.2013&MenuId=MTY2Njk&LangId=1&BackLink=%2Ftemplates%2FUCI%2FUCI2%2Flayout%2Easp%3FMenuId%3DMTY2Njk%26LangId%3D1. конс. 6 јануари 2013. 
  3. Контадор ја запечати победата на Вуелта а Еспања 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 14 септември 2014 (конс. 14 септември 2014).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]