Адријанополска порта (Константинопол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Адријанополска порта
Порта Харсиус

Поглед кон портата
Општи информации
Град Истанбул
Земја Турција

Адријанополска порта, позната и како порта Хариус а во Турција како Адријанополска порта се наоѓа во Истанбул, Турција.

Оваа порта по Златната била најважната во градот. Оваа порта било местото од каде Мехмед II го направил своето триумфално влегување по освојување на градот. Оваа порта се наоѓа на врвот од шестиот рид, кој бил највисоката точка во градот со 77 метри.

Наводи[уреди]