Административна поделба на Република Косово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Окрузи во Косово со поголеми градови.

Административната поделба на Косово се сведува на два административни нивоа, од кои првото ниво на административна поделба се окрузите во Косово, а како второстепена административна поделба се општините на Косово. Окрузите се создадени од управата на УНМИК во земјата и претставуваат основа за административна поделба на новонастанатата држава Косово.

Окрузи[уреди]

Округ Главен град Површина
(км²)
Насевелние
во 2002 (ранг)
Население
(жит/км²)
Општини
Ѓаковица
RR GJA.png
Ѓаковица 1042 242.077 232
Гнилане
RR GJI.png
Гнилане
Косовска Митровица
RR MI.png
Косовска Митровица
Пеќ
RR PE.png
Пеќ
Приштина
RR PR.png
Приштина
Призрен
RR PZ.png
Призрен
Урошевац
RR FE.png
Урошевац

Општини[уреди]

Општини
Kosovo municipalities.PNG
01. Дечани 11. Лепосавиќ 21. Призрен
02. Драгаш 12. Липљан 22. Србица
03. Ѓаковица 13. Малишево 23. Штрпце
04. Глоговац 14. Косовска Митровица 24. Штимље
05. Гнилане 15. Ново Брдо 25. Сува Река
06. Исток 16. Обилиќ 26. Урошевац
07. Качаник 17. Ораховац 27. Косовска
08. Косовска Каменица 18. Пеќ 28. Вучитрн
09. Клина 19. Подуево 29. Зубин Поток
10. Косово поле 20. Приштина 30. Звечан
Косово и Метохија

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]