Авентофт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Авентофт

Aventoft

Црквата во Авентофт
Црквата во Авентофт
Грб на Авентофт
Авентофт се наоѓа во Германија
Авентофт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Сидтондерн
Градоначалник Кристине Харксен
Основни податоци
Површина 14,47 км2
Надм. височина 1 м
Население 478 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25927
Повик. бр. 04664
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположбата на Авентофт во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°53′00″ СГШ 8°49′00″ ИГД / 

Авентофт (герм. Aventoft) е општина во округот Северна Фризија во покраината Шлезвиг-Холштајн, Германија. Оваа месност е најсеверната точка во континентална Германија.


Наводи[уреди]