Августа (титула)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ливија, првата Августа, во 14.
Вибија Сабина, Августа во ц. 440.

Августа била женската форма на титулата Август. Обично се давала на сопругите или роднините на римските цареви. Во III век, овие жени исто така можеле да ги добијат и титулите Матер кастрорум и Матер патриае.

Листа на Августи[уреди]