Абдела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Абдела
Αβδέλλα
Местоположба
Абдела се наоѓа во Грција
Абдела
Координати 40°01′ СГШ 21°08′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Западна Македонија
Округ: Гребен
Општина: Гребен
Население (2011)
Општинска единица
 - Население: 280
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Надм. височина (мин-макс): 1.250–1.350 м
Пошт. бр.: 510 32
Повик бр.: 24620
Рег. табл.: ΡΝ

Абдела или Авдела — село во Гребенско, Егејска Македонија (денес Грција). Познато е како родно место на браќата Манаки.

Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]