Џуд Ло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џуд Ло
Jude Law
Jude Law at TIFF1.jpg
Роден(а) Дејвид Џан Хејворт Ло
29 декември 1972
Луисхем, Лондон, Англија
Занимање глумец, продуцент, режисер
Активност 1987–денес
Сопруг(а/и) Седи Фрост (1997–2003)

Дејвид Џуд Хејворт Ло (англиски: David Jude Heyworth Law, 29 декември 1972, Лондон, Англија) или кратко Џуд Ло е англиски глумец, филмски продуцент и филмски режисер.[1][2]

Својата актерска кариера ја започнал во Националниот музички младински театар во 1987 година и својата прва филмска улога ја добил во 1989 година. По настапувањето во филмовите режирани од Ендру Никол, Клинт Иствуд и Дејвид Кроненберг, тој бил номиниран за оскар за најдобра споредна машка улога во 1999 година за улогата во филмнот Талентираниот Господин Рипли. Во 2000 година тој ја добил и наградата за најдобра машка споредна улога на Британската Академија. Во 2006 година тој бил еден од најпрофитабилните филмски ѕвезди.[3]

Наводи[уреди]

  1. Barratt, Nick (9 септември 2006). „Family Detective: An investigation into our hidden histories. This week: actor Jude Law“. „Daily Telegraph“ (London): 16. 
  2. Who's Who“. London, England: A & C Black. 2006. стр. 1307. 
  3. "Tom Cruise and Hanks Top New Power List", World Entertainment News Network, 10 април 2006.

Надворешни врски[уреди]