Џосерова пирамида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џосерова пирамида

Скалестата пирамида на Џосер се смета за првата голема камена градба во историјата
Општи информации
Архитектонски стил Скалеста пирамида
Град Сахара
Земја Египет
Завршена XXVII век п.н.е.
Проектирање и изградба
Клиент Фараон Џосер (Хор Нетџерихет)
Архитект Имхотеп

Џосеровата пирамида била изградена за фараонот Џосер од архитектот Имхотеп во XXVII век п.н.е. во Сахарската некропола, југозападно од градот Мемфис.

Оваа прва египетска пирамида се состои од низа мастаби (секоја помала од претходната) изградени една врз друга според ревизии како и првичниот план. Првобитно била висока 62 метри и била обложена со измазнет бел мермер. Оваа скалеста пирамида (или прапирамида) се смета за првата голема камена градба во историјата.

Наводи[уреди]

  • Verner, Miroslav, The Pyramids - Their Archaeology and History, Atlantic Books, 2001, ISBN 1-84354-171-8