Џон Лок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џон Лок
Западна фолозофија
Философија на XVII век
Цело име Џон Лок
Роден 29 август 1632
Рингтон, Англија
Починал 28 октомври 1704
Есекс, Англија
Школа Емпиризам, Општествен договор, Природни и законски права
Главни интереси Метафизика, Епистемологија, Политичка философија, Философија на умот, Образование
Значајни идеи табула раза,
Потпис John Locke Signature.svg

Џон Лок (англ. John Locke), (29 август 1632 - 28 октомври 1704), англиски философ. Во своето најважно дело „Есеј за човековиот разум“, го постави темелите на сознанието како посебна философска дисциплина. Тој ја образложи теоријата на емпириското сознание. Џон Лок е најважен претставник на современиот емпиризам. Тој смета дека човекот се раѓа како Tabula rasa или празна табла на која искуствата ги врежуваат своите знаци, со што тој прави критика на вродените идеи. Се смета за предвесник да либеризмот и преку неговото дело „Две расправи за власта“ кажува дека власта треба да биде во служба на народот.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Peter Laslett (1988). „Introduction: Locke and Hobbes“. Two Treatises on Government. Cambridge University Press. стр. 68. ISBN 9780521357302.