Џон Голсворди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Џон Голсфорди (14 август 1867 - 31 јануари 1933) бил англиски писател. Избил на површината на книжевниот живот на почетокот на дваесеттиот век, прво со драми, а потоа со романи. Читателската публика ја освоил пишувајќи за животни теми, кои биле блиску до поголемиот број луѓе. Станал популарен не само во Англија, туку и во целиот свет.[1]

Творештво[уреди]

Главно и најпознато дело на Голсворди е познатата трилогија на семејството Форсајт („Сага за Форсајтови“, „Модерна комедија“ и „Крај на делото„). Неговиот љубовен роман „Темниот цвет“ станал класика на тој жарн (по правило, книгите од тој жарн критиката слабо ги цени, но затоа читателите со задоволство ги прифаќаат). „Темниот цвет“ е даден во форма на триптих, од три независни љубовни приказни: Пролет, Лето и Есен.[1]

Темниот цвет[уреди]

Романот-триптих во секој од своите три дела ги има сите особини на љубовен роман: љубовен заплет, карактерни ликови со меѓусебно сложени односи. ако на тоа се додаде стилската јасност, и, несомнено, книжевната вештина и квалитет, се добило класичен љубовен роман, кој, иако напишан во почетокот на 20 век, 1913 година, секогаш актуелен и интересен за публиката.[1]

Награди[уреди]

Во 1932 година ја добил Нобеловата награда за литература.

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 Бисери на светската книжевност, Книга бр.5, МПМ, Џон Голсводи, Темниот цвет, Дневник, Утрински весник, 2004