Џонатан Ивер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џонатан Ивер

Ивер на Тур де л’Ен 2010
Лични податоци
Цело име Џонатан Ивер
Роден 23 март 1985 (1985-03-23) (30 г.)
Шамбре ле Тур, Франција
Висина 1,70 м
Маса 62 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Бретањ-Сеше Енвиронемент
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2006–2008
2009
2010–2013
2014
2015-

Кредит Агрикол
Скил-Шимано
Сор-Сожасун


Белкин Про Сајклинг
Бретањ-Сеше Енвиронемент
Значајни победи
Етоал де Бесеже (2013)
Последна промена
28 јануари 2015

Џонатан Ивер (француски: Jonathan Hivert; р. 23 март 1985 во Шамбре ле Тур) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бретањ-Сеше Енвиронемент. Во 2013 година, Ивер го освоил генералниот пласман на трката Етоал де Бесеже. Тој бил 3 секунди зад Жером Кусен од Тим Јуропкар пред последниот хронометар, но на крајот го освоил првото место откако бил подобар од Кусен за 7 секунди на етапата.[1]

Ивер му се приклучил на Белкин Про Сајклинг за сезоната 2014, откако неговата мината екипа, Сожасун , се распаднала на крајот на сезоната 2013.[2]

Достигнувања[уреди]

2008
2. Краен пласман Сиркут де Лорен
1. Етапа 1
2009
8. Краен пласман Париз-Ница
2010
1. ГП д’Увертир Ла Марселеза
2. Тур ду Дуа
3. Тур де Вандеја
2011
1. Класика Примавера
1. Париз-Трој
1. Етапа 2 Вуелта а Андалусија
2. Краен пласман Тур ду Геводан
2012
1. Етапа 2 Тур де Романди
2. Тур де Вандеја
2013
1. Jersey orange.svg Краен пласман Етоал де Бесеже
Вуелта а Андалусија
1. Етапа 1
1. Етапа 2
2. Краен пласман Трка околу Луксембург
2. ГП Кантон Аргау
5. Тур де ла Сома
7. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
9. Вуелта а Мурсија
2014
7. Класик Суд Ардеш
8. Гран при Монтреал

Наводи[уреди]

  1. Ивер победи на Етоал Бесеже на последната етапа“, „CyclingNews“, Future Publishing Limited, 3 февруари 2013 (конс. 4 февруари 2013).
  2. Аткинс, Бен. „Џонатан Ивер во Берлин за 2014 на едногодишен договор“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 9 октомври 2013 (конс. 13 декември 2013).

Надворешни врски[уреди]