Џонатан Волтерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џонатан Волтерс
Jonathan Walters
Jonathan Walters 09.jpg
Лични податоци
Роден на 20 септември 1983 (1983-09-20) (30 г.)
Роден во Моретон, Англија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Положба Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Стоук Сити
Број 19
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000-2001 Блекбурн Роверс 0 (0)
2001-2004 Болтон Вондерерс 4 (0)
2003 Хал Сити (позајмен) 11 (5)
2003 Кру Александра (позајмен) 0 (0)
2003-2004 Барнсли (позајмен) 8 (0)
2004-2005 Хал Сити 37 (2)
2005 Сканторп (позајмен) 3 (0)
2005-2006 Врексам 38 (5)
2006-2007 Честер Сити 26 (9)
2007-2010 Ипсвич Таун 136 (30)
2010- Стоук Сити 65 (11)
Репрезентација
2010- Република Ирска 4 (1)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Џонатан Волтерс (англиски: Jonathan Walters) е ирски фудбалер кој е роден во Англија и во моментов игра за екипата на Стоук Сити во Премиерлигата. Волтерс е напаѓач по локација или десно крило. Тој својата кариера ја почнал во Блекбурн Роверс, но таму никогаш не добил шанса да се докаже. Затоа поголемиот дел од својата кариера го поминал во помали клубови од подолните англиските дивизии. Во 2007-та потпишал за Ипсвич каде одиграл три одлични сезони. Тие добри партии му дадоа шанса во летото 2010 да потпише со Премиерлигашот, Стоук Сити за сума од £2.75 милиони. Своето деби за својот нов клуб го имал на 21 август против Тотенхем, а својот прв гол за грнчарите во лигата го постигнал против Блекбурн Роверс во победата на неговиот тим од 1-0. Во сезоната 2011-2012 тој за првпат игра во меч од Европските клупски турнири на 28 јули против Хајдук од Сплит каде токму тој го постигна единствениот гол за победа на Стоук од 1-0. Во август 2011 Волтерс го продолжи својот договор со тимот за уште 12 месеци. Волтерс зема учество во 31 меч во првиот дел од сезоната 2011-2012 и постигна седум погодоци.


Титули[уреди]

Хал Сити[уреди]

Прва лига - вицешампион : 2004-2005

Стоук Сити[уреди]

ФА Куп - вицешампион : 2010-2011


Надворешни врски[уреди]