Џироламо Фрескобалди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џироламо Фрескобалди

Џироламо Фрескобалди ( 1583 - 1 март 1653), италијански органист и композитор, најголем мајстор на органа во своето време.