Џејмс Кларк Максвел

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џемс Кларк Максвел)
Прејди на: содржини, барај
Џемс Кларк Максвел

Џемс Кларк Максвел (1831–1879)
Роден(а) 13 јуни 1831(1831-06-13)
Единбург, Шкотска
Починал(а) 5 ноември 1879(1879-11-05) (воз. 48 г.)
Кембриџ, Англија
Националност Шкот
Алма матер Едингбуршки универзитет
Кембрички универзитет
Вера Евангелист
Награди Смитска награда (1854)
Адамска награда (1857)
Румфордски медал (1860)
Потпис

Џемс Кларк Максвел (англиски: James Clerk Maxwell; Единбург, 13 јуни 1831 - 5 ноември 1879) — шкотски[1] физичар, најголем теоретски физичар на XIX век. Ги дадл теоретските основи на радиобрановите. Прочиуен е по своите Максвелови равенки кои наоѓаат значајна примена во разни научни области.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]