Џамија Масџид ал-Набави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Масџид ал-Набави
المسجد النبو
Flickr - omar chatriwala - The "Enlightened" City.jpg
Основни податоци
Место Медина, Саудиска Арабија
Координати 24°28′06″ СГШ 39°36′39″ ИГД / 
Религија Ислам
Држава Саудиска Арабија
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Архит. стил исламската архитектура
Карактеристики
Купола/ли 1
Минариња 10
Висина на минаре 105 m

Масџид ал-Набави (арапски:المسجد النبوي) или Џамијата на Пророкот е џамија која се наоѓа во Медина, Саудиска Арабија. Таа е втората по важност џамија по Масџид ал-Хаџид во Мека. Оваа џамија била изградена во периодот од 705-709 година од страна на Ал-Халид, и тоа врз местото каде пред тоа се наоѓал домот на пророкот Мухамед. Во текот низ историјата оваа џамија била многу пати разрушувана и повторна градена, па затоа во денешно време од старата зграда нема останато ништо. Се смета дека е зачувана само одајата каде бил погребан Мухамед. Долго време потоа таа одаја била соѕидена.