Џамија Вазир Хан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Вазир Хан
Основни податоци
Место Лахор, Пакистан
Религија Ислам
Држава Пакистан
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Карактеристики

Џамијата Вазир Хан е муслимански храм кој се наоѓа во Лахор, Пакистан. Оваа џамија била изградена во периодот од 1634 до 1635 година, во времето на императорот Шах Џехан.

[[|Џамија Вазир Хан]]