Њу Тајпеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
New Taipei
新北
—  Special municipality  —
New Taipei City · 新北市
Clockwise from top: New Taipei Bridge, Banqiao District, Pingxi Line, Tamsui River, Jiufen, Shifen waterfall

Знаме

Амблем
Координати: 25°00′40″ СГШ 121°26′45″ ИГД / 
Country  Република Кина
Region Northern Taiwan
City seat Banqiao District
Управа
 • Вид New Taipei City Government
 • Mayor Eric Chu
Површина
 • Special municipality [[1 E+ 9_m²|2.052,5667 км2]] (7,925,004 ми2)
Население (October 2010)
 • Special municipality 3.893.740 жит.
 • Пошир. 6.870.357 жит.
  Population Ranked 1 of 22
Час. појас CST (UTC+8)
Postal code 207, 208, 220 – 224, 226 – 228, 231 – 239, 241 – 244, 247 – 249, 251 – 253
Повик. бр. (0)2
Districts 29
Портал English
Chinese
The metropolitan area (or tri-cities) of Taipei includes Taipei, New Taipei and Keelung
New Taipei City
Кинески 新北市
Буквално: New North City

Њу Тајпеј (кинески: 新北市; pinyin: Xīnběi Shì; Pe̍h-ōe-jī: Sin-pak-chhī) е најнаселен град на Тајван со 3,893,740 жители. Областа вклучува значителен протега на северниот брег на островот и го опкружува Тајпеј басен. Нов Тајпеј опкружува Тајпеј, и се граничи со Keelung на североисток, Yilan округот на југоисток, а Taoyuan округот на југозапад.

Име[уреди]

Њу Тајпеј биле администрирани како Тајпеј округот на Тајван во покраината додека нејзините реорганизација како посебна општина на 25 декември 2010 година. Првично официјалната англиската верзија на името на градот беше доделен да биде Xinbei градот од страна на округот орган, кој е пин-јин транслитерација на кинески името на градот. Новиот градоначалник Ерик Чу бара името Нова Тајпеј Сити како официјален Македонски рендерирање.њу Тајпеј е именуван од "新 台北", каде што новите е буквален превод на "新" и Тајпеј е транскрипција на "台北". Со оглед на барањето на градоначалникот и на јавното мислење, Министерството за внатрешни работи (МВР) ја одобри името Њу Тајпеј Сити на 31 декември 2010 година.

Демографија[уреди]

Над 80% од жителите на Њу Тајпеј живеат во 10 области, кои порано биле округот контролирани градови (Banqiao, Luzhou, Sanchong, Shulin, Tucheng, Xizhi, Xindian, Xinzhuang, Yonghe и Zhonghe), која сметка за една шестина од област. 28,80% од жителите се пресели во областа од Тајпеј Сити (台北市).

Наводи[уреди]