Јуриј Трофимов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јуриј Трофимов

Трофимови на Критериум ду Дофине 2012
Лични податоци
Цело име Јуриј Викторович Трофимов
Роден 26 јануари 1984 (1984-01-26) (31 г.)
Игра, Удмуртија, Советски сојуз
Висина 1,69 м
Маса 59 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Катјуша
Дисциплина Друмски и планински велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
2005–2006
2007
Омнибајк Динамо Москва
Москва Старс
Професионални клубови
2008–2010
2011–
Бјуик Телеком
Катјуша
Последна промена
16 ноември 2014

Јуриј Викторович Трофимов (руски: Юрий Викторович Трофимов; р. 26 јануари 1984) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша.[1]

Достигнувања[уреди]

2002
Silver medal icon.svg Светско првенство во планински велосипедизам под 19 години
Bronze medal icon.svg Европско првенство во планински велосипедизам под 19 години
2005
Gold medal icon.svg Светско првенство во планински велосипедизам под 23 години
Bronze medal icon.svg Европско првенство во планински велосипедизам под 23 години
1. Национално првенство во планински велосипедизам
3. Национално друмско првенство под 23 години
3. Тур ду Финистер
2006
1. Париз-Троа
5. Тур ду Финистер
2007
1. Ла Руе Туранжел
1. Париз-Троа
1. Етапа 1 Три дена де Воклис
3. Национално друмско првенство
2008
1. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 3
8. Гран при Увертир ла Марселеза
12. Краен пласман Критериум ду Дофине Либере
1. Етапа 5
2009
1. Етапа 2 Вуелта ал Паис Васко
2. Национално друмско првенство
3. Гран при Увертир ла Марселеза
3. Краен пласман Етоал де Бесеже
9. Краен пласман Париз-Ница
2013
6. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
2014
1. Етапа 4 Критериум ду Дофине
5. ГП Мигел Индураин
8. Краен пласман Трка околу Баскија

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 28 13
Jersey yellow.svg Тур СО 47 30 51 51 14
Jersey red.svg Вуелта 124 72

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]