Јувентус Стадион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стадион Јувентус
Место Str. Com. di Altessano 131
Торино
Италија
Изграден 2011
Отворен 8 септември 2011
Сопственик Јувентус
Играат/ле Јувентус
Гледачи 41.000

Стадионот Јувентус (англиски: Juventus Stadium) е фудбалски стадион во Торино кој е изграден во септември 2011 година на местото на стариот Деле Алпи. Тука својте домашни натпревари ги игра екипата на Јувентус. Стадионот бил отворен на 8 септември 2011 кога Јувентус одиграл пријателски натпревар со најстариот клуб на светот, англискиот Нотс Каунти. Првиот официјален натпревар на овој стадион се одиграл на 11 септември во рамките на второто коло од сезоната 2011-2012 во Серија А, кога Јувентус со резултат 4-1 ја совладал екипата на Парма. Првиот погодок на стадионот го постигнал швајцарецот Стефан Лихтштајнер во 17. минута од натпреварот.

Стадионот има капацитет од 41.000 гледачи, а димензиите му се 105 x 68 метри.

Надворешни врски[уреди]