Јохан Фридрих Хегер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Чилехаус во Хамбург од Фриц Хегер

Јохан Фридрих (Фриц) Хегер (12 јуни 187721 јуни 1949) бил германски архитект од Бекенраје близу Елмсхорн, Шлезвиг-Холштајн.

Неговото најпознато дело е Чилехаус во Хамбург, изградена 1922-24 за увозникот на шалитра Хенри Б. Сломан. Хегер изградил неколку други деловни згради, училиште заедно со планетариум, Kirche am Hohenzollernplatz во Берлин и градското собрание во Вилхелмсхафен.

Фабриката за цигари Garbáty во Берлин-Панков

Во 1927, Хегер се придружил на културната редакција на Фелкишер Беобахтер[1] и се придружил на националсоцијалистичката партија во 1932.

Иако Хегер имал симпатии кон национал-социјализмот (Нацизам), неговиот експресионистички стил не му се допаднал на Хитлер. Бидејќи Хегер не го следел бараниот класичен стил на нацистичката архитектура, тој не бил поставен како покраински архитект.

Наводи[уреди]