Јоханес Брамс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јоханес Брамс

Јоханес Брамс (германски: Johannes Brahms; Хамбург, 7 мај 1833 - Виена, 3 април 1897) — германски композитор, пијанист и диригент, еден од најголемите композитори во светот. Компонирал симфонии, клавирски концерти, камерна музика, а особено се истакнува со компонирање на соло песни. Во неговиот живот, популарност Брамс и влијанието беа значително; по коментар од страна на деветнаесеттиот век диригент Ханс фон Bülow, тој понекогаш се групираат со Јохан Себастијан Бах и Лудвиг ван Бетовен, како еден од трите Bs.

Брамс компонирана за клавир, камерни ансамбли, симфониски оркестар, како и за глас и хор. А виртуоз пијанист, тој ја имал својата премиера многу од своите дела, тој исто така, работел со некои од водечките изведувачи на своето време, вклучувајќи го и пијанист Клара Шуман и виолинистот Јосиф Јоаким. Многу од неговите дела станаа главен производ на современите концертен репертоар. Брамс, бескомпромисен перфекционист, уништени многу од неговите дела и остави некои од нив необјавени. [1]

Брамс често се смета како еден традиционалистички и иноватор. Неговата музика е цврсто вкоренет во структури и техники на компонирање на барокот и класична мајстори. Бил мајстор на контрапунктот, комплексот и високо дисциплинирана уметност за која Јохан Себастијан Бах е симбол, а исто така и на развој, компонирање етос пионери од Јозеф Хајдн, Волфганг Амадеус Моцарт и Лудвиг ван Бетовен. Брамс цел во чест на "чистота" на овие преподобниот "германски" структури и да ги унапредат нив во Романтични идиом, во процесот на создавање задебелени букви нови пристапи кон хармонија и мелодија. Додека голем број современици ја нашол својата музика премногу академски, неговиот придонес и изработка се восхитуваат од страна на последователните личности како што се различни Арнолд Шенберг и Едвард Elgar. На вредни, високо изградени природата на работите Брамс беше појдовна точка и инспирација за една цела генерација на композитори. содржина

Биографија[уреди]

Татко Брамс е, Јохан Јакоб Брамс (1806-1872), дојде во Хамбург од Dithmarschen, кои сакаат кариера како град музичар. Тој беше умешен во неколку инструменти, но најде вработување претежно свирење на рог и контрабас. Во 1830, тој се оженил Јохана Henrika Christiane Nissen (1789-1865), како шивачка никогаш порано не се во брак, кој бил седумнаесет години постара отколку што беше. Јоханес Брамс имаше постара сестра и помлад брат. Првично, тие живееле во близина на градот доковите, во четврт Gängeviertel на Хамбург, за шест месеци, пред да се пресели на една мала куќа на Dammtorwall, мал град во Внатрешна Alster. Фотографија од 1891 на зградата во Хамбург каде Брамс беше роден. Семејство Брамс е окупирана дел од првиот кат, зад две двокреветни прозорци на левата страна. На зградата беше уништен од бомбардирањето во 1943 година.

Јохан Јакоб го даде својот син неговата прва музичка обука. Тој студирал пијано на возраст од седум со Ото Фридрих Всилибалд Cossel. Благодарение на сиромаштијата на семејството, како момченце Брамс одигра во балетски сали и бордели - некои од seediest места во Хамбург -. Опкружен со пијани морнари и проститутки, кои често fondled момчето како тој играше [Уреди] Рано биографи најде оваа шокантна и минимизираше на овој дел од неговиот живот. Модерните писатели укажуваат на тоа како причина за подоцна неможност Брамс за да имаат успешна врска за брак, итн, неговиот поглед од жени кои се наснован од неговите искуства. [2] Неодамна, Брамс научници Styra Avins [3] и Курт Хофман имаат сугерираше дека оваа легенда е лажна. Од Брамс самиот јасно потекло на приказна, сепак, некои се сомневаат теорија Хофман е. [4] [5]

За време, Брамс, исто така, научив на виолончело. [6] По неговото рано пијано часови со Ото Cossel, Брамс студирал пијано со Едуард Marxsen, кој студирал во Виена со фон Ignaz Seyfried (ученик на Моцарт) и Карл Марија фон BOCKLET ( близок пријател на Шуберт). Младиот Брамс даде неколку јавни концерти во Хамбург, но не стана познато како пијанист додека тој направи концертна турнеја на возраст од деветнаесет. (Во подоцнежниот живот, тој често учествуваше во работата на своите дела, без разлика дали како солист, accompanist, или учесник во камерна музика.) Направил хорови од неговите рани тинејџерски години, и стана умешен хорски и оркестарски диригент. Состанок Јоаким и Лист Брамс во 1853

Тој почна да се компонира доста рано во животот, но подоцна ја уништи повеќето копии од неговите први дела, на пример, Луиз Japha, колега-ученик на Marxsen, објавија пијано сонатата, дека Брамс свирел или импровизирани на возраст од 11, имаше се уништени. Неговите композиции не добиваат јавни признанија додека тој не отиде на концертна турнеја како accompanist на унгарскиот виолинист Едвард Reményi во април и мај 1853. На оваа турнеја се сретна Џозеф Јоаким во Хановер, и отиде за до Судот на Вајмарската каде што се состана Франц Лист, Петар Корнелиус, и Јоаким Raff. Според неколку сведоци на состанок Брамс со Лист (на која Лист врши скерцо Брамс е, op. 4, по видување), Reményi беше навреден од неуспехот Брамс да го фалат Лист Соната во Б мали сесрдно (Брамс наводно заспал за време на изведбата на неодамна составен работа), и тие се разделија компанија набргу потоа. Брамс подоцна се оправдани, велејќи дека тој не можеше да го помогне, биле исцрпени од неговите патувања. Брамс и Шуман

Јоаким дал Брамс писмо за вовед на Роберт Шуман, и по тура во Рајнланд, Брамс зеде воз за Диселдорф, и беше поздравен во семејството Шуман на пристигнување таму. Шуман, воодушевени од 20-годишниот талент, објави напис под наслов "Neue Bahnen" (нови патишта) во 28 Октомври, 1853 број на списанието Neue Zeitschrift für Musik известување на јавноста за млад човек, кој што тврди, е "предодреден да даде идеален израз на времето". [7] Оваа изјава беше примен со доза на скептицизам надвор од непосредна круг Шуман, и може да се зголеми природно Брамс само-критична потреба да се пречека неговите дела и техника. Додека тој беше во Дизелдорф, Брамс учествуваше со Шуман и Алберт Дитрих во пишувањето на сонатата за Јоаким, тоа е познато како "Ф-А-Е Соната" (германски: Фреј aber einsam). Тој стана многу во прилог на жената шумановите, композиторот и пијанист Клара, четиринаесет години постара од него, со кого тој ќе го носат на доживотно, емотивно страсна врска. Брамс никогаш не се оженил, и покрај силните чувства за неколку жени и покрај влегувањето во ангажманот, наскоро скршил, со Агата фон Siebold во Гетинген во 1859. По обидел да се самоубие Шуман и последователните затвор во ментална санаториум во близина на Бон во февруари 1854, Брамс беше главната посредник меѓу Клара и нејзиниот сопруг, и се најде себеси буквално главата на домаќинството.

По смртта на шумановите, Брамс побрза да Дизелдорф и во следните две години живеел во стан над куќата на Шуман, и жртвуваа неговата кариера и неговите уметност заради Клара е. Прашањето на Брамс и Клара Шуман е можеби повеќето мистериозно во музичката историја, заедно со онаа на Бетовен "Бесмртните Сакана." Без разлика дали тие всушност биле љубовници е непозната, но нивното уништување на нивните писма еден на друг може да укаже на нешто надвор од само приватност. [8] Детмолд и Хамбург

По смртта на шумановите во санаториум во 1856 година, Брамс поделени своето време помеѓу Хамбург, каде што ја формирал и спроведе дамски хор, и Детмолд во Кнежевството Lippe, каде што беше музика суд-учител и диригент. Тој беше солист на премиерата на неговиот Пијано концерт број 1 во 1859. Тој прв пат ја посети Виена во 1862 година, кои престојуваат таму во текот на зимата, а во 1863 година, беше назначен за диригент на Виенската Singakademie. Иако тој поднесе оставка на позицијата на следната година, и забавуваат идејата за преземање на вршење мислења на друго место, тој самиот врз повеќе во Виена, а наскоро и направи својот дом таму. Од 1872-1875, тој беше директор на концертите на Виена друштво дер Musikfreunde; потоа, тој ја прифати нема формална позиција. Тој одби почесна докторска титула на музика од Универзитетот во Кембриџ, во 1877 година, но не прифатила една од Универзитетот во Breslau во 1879 година, и е составена на Академскиот фестивал увертира како гест на благодарност.

Тој бил компонирањето постојано во текот на 1850-тите и 60-тите години, но неговата музика го предизвика поделени критична одговори, како и на пијано Концерт број 1 беше лошо примена во некои од своите рани настапи. Неговите дела биле етикетирани старомоден од страна на "новиот германски школа чиј главните фигури вклучени Лист и Рихард Вагнер. Брамс восхитуваат некои од музиката Вагнер и се восхитуваат Лист како голем пијанист, но на конфликтот меѓу двете училишта, познат како Војна на романтичарите, наскоро вовлечена сите музички Европа. Во Брамс камп беа неговите блиски пријатели: Клара Шуман, на влијателни музички критичар Едуард Hanslick, а водечките виенски хирург Теодор Билрот. Во 1860 година, Брамс обиде да организира јавен протест против некои од Вајлдер ексцесите на Wagnerians "музика. Ова се форма на манифест, напишана од Брамс и Јоаким заеднички. Манифестот, кој беше објавен предвреме со само три поддршка на потписи, беше неуспешна, а тој никогаш не се ангажирани во јавна полемика повторно. [9] Години на популарноста

Тоа беше премиерата на Еден германски Реквием, неговата најголема хорски работа, во Бремен, во 1868 година, што го потврди Европската репутација Брамс и доведе до тоа многу да се прифати дека тој освоил Бетовен и симфонија. Ова може да му се даде довербата конечно да заврши голем број на дела кои тој се бореше со текот на многу години, како што е кантата Риналдо, неговиот прв гудачки квартет, трета пијано квартет, и особено неговата прва симфонија. Ова се појави во 1876 година, и покрај тоа што биле почна (и верзија на првиот движење видел од страна на некои од неговите пријатели) во почетокот на 1860-те. На другите три симфонии потоа следеше во 1877, 1883, и 1885 година. Од 1881 година, тој беше во можност да ги испробаат својот нов оркестарски дела со судот оркестар на Војводата од Meiningen, чиј диригент беше Ханс фон Bülow. Тој беше солист на премиерата на неговиот Пијано концерт број 2 во 1881 година, во Пешта.

Брамс често патувал, како за бизнис (концертни турнеи) и задоволство. Од 1878 година па наваму, тој често го посети Италија во пролетта, и тој обично бара од пријатен руралната средина во која ќе се компонира во текот на летото. Тој беше голем Вокер и особено уживаше трошење време на отворено, каде што му се чинеше дека тој би можел да размислуваме појасно. Брамс на гробница во Zentralfriedhof (Централна гробишта), Виена.

Во 1889 година, еден Тео Wangemann, претставник на американскиот пронаоѓач Томас Едисон, го посетија композитор во Виена и го покани да извршат пробно снимање. Брамс одигра скратена верзија на својот прв танц на унгарската на пијано. Снимката подоцна беше издадена на една ЛП на почетокот на пијано настапи (составена од Грегор Benko). Иако се зборува вовед во кратки парче музика е сосема јасно, на пијано игра во голема мера е нечујни поради тешките површина бучава. Сепак, ова останува најраните снимање направени од страна на голем композитор. Аналитичарите и научници остануваат поделени, сепак, за тоа дали гласот што го воведува парче е дека на Wangemann или на Брамс [10] Неколку обиди се направени за да се подобри квалитетот на овој историски снимање;. На "denoised" верзија е произведен во Универзитетот Стенфорд, која тврди дека ја реши мистеријата. [11]

Во 1889 година, Брамс беше прогласен за почесен граѓанин на Хамбург, до 1948 година на само еден роден во Хамбург. [12] Подоцнежните години

Во 1890 година, на 57-годишниот Брамс реши да се откаже од компонирањето. Сепак, како што се испостави, тој не беше во можност да се придржуваат кон неговата одлука, а во годините пред неговата смрт тој произведува голем број на признаен ремек-дела. И својот восхит за Ричард Mühlfeld, кларинетист со Meiningen оркестар, се пресели од него да компонира на кларинет Трио, op. 114, кларинет квинтет, op. 115 (1891), и двете кларинет сонати, op. 120 (1894). Тој, исто така напиша неколку циклуси на пијано парчиња, Opp. 116-119, на Четири ernste Gesänge (четири сериозни песни), Оп. 121 (1896), а Единаесет Chorale прелудиуми за органа, Оп. 122 (1896).

Додека завршувањето на Оп. 121 песни, Брамс развиен рак (извори се разликуваат од тоа дали ова беше на црниот дроб или панкреасот). Неговата состојба постепено се влошува и тој починал на 3 април 1897 година, на возраст од 63. Брамс е погребан во Zentralfriedhof во Виена. Омажите

Подоцна истата година, британскиот композитор Хуберт Пери, кој смета Брамс најголемиот уметник на време, напиша оркестарски Елегија за Брамс. Тоа никогаш не било играно во Пери на живот, добивањето на својот прв настап на концерт спомен за себе Пери во 1918 година. Музиката на Брамс

Интермецо, op. 116, број 4 Интермецо, op. 76, број 7 Двоен концерт во А-мол, 2 движење Двоен концерт во А-мол, 3 движење Виолончело Соната во Ф, op. 99, 1 движење Виолончело Соната во Ф, op. 99, 2-ри движење Виолончело Соната во Ф, op. 99, 3 движење Виолончело Соната во Ф, op. 99, 4 движење Wiegenlied (Оп. 49) Ernestine Шуман-Heink (1915) Проблеми слушање на овие датотеки? Види медиуми помош.

Брамс игра неговиот унгарски танц број 1 Унгарскиот танц број 1 Снимен на 2 декември, 1889 година Автор е на книгите Видете исто така: Листи на композиции од Брамс по жанр и и со опус број

Брамс напиша голем број на големи дела за оркестар, вклучувајќи и две Серенади, четири симфонии, две пијано концерти (број 1 во Г малолетник, број 2 во Б-дур), на Концертот за виолина, двојно Концерт за виолина и виолончело, и две придружник оркестарски преговорите, на Академскиот фестивал увертира и со трагичната увертира.

Неговата голема хорски работа Еден германски Реквием не е поставување на литургиски Missa про defunctis но поставување на текстови кои Брамс избрани од Лутеранска Библијата. Работата беше составен во три големи периоди од неговиот живот. Рана верзија на втората движење за првпат беше составен во 1854 година, не долго после обидел да се самоубие Роберт Шуман, а ова беше подоцна се користат во својот прв пијано концерт. Поголемиот дел од Реквием беше составена по смртта на неговата мајка во 1865 година. Петтиот движење е додаден по официјалното премиера во 1868 година, а работата беше објавена во 1869 година.

Дела Брамс во варијација форма вклучуваат, меѓу другото, варијации и фуга на тема од страна на Хендл и Паганини варијации, како за соло пијано, и Варијации на Тема од Хајдн во верзии за две пијана и за оркестар. Конечниот движење на Четвртата симфонија, Оп. 98, е формално passacaglia.

Неговиот комора дела вклучуваат три гудачки квартети, квинтети два жичани, два жичани sextets, кларинет квинтет, кларинет трио, трио рог, со пијано квинтет, три пијано квартети, и четири пијано trios (четвртиот биде објавен постхумно). Ја состави неколку инструментални сонати со пијано, вклучувајќи и три за виолина, две за виолончело, и две за кларинет (кои потоа беа наредени за виола од страна на композиторот). Неговата соло пијано работи се движат од неговите рани пијано сонати и ballades да неговиот починат комплети на ликот на парчиња. Брамс беше значаен лидовите композитор, кој го напиша повеќе од 200 песни. Неговиот chorale прелудиуми за органа, Оп. 122, која тој ја напишал непосредно пред неговата смрт, станаа важен дел од репертоарот на органист е.

Брамс силно претпочита пишување апсолутна музика која не се однесува на експлицитна сцена или приказна, и тој никогаш не напиша опера или симфониска поема.

И покрај неговиот углед како сериозен композитор на големи, комплексни музички структури, некои од најшироко познат и повеќето комерцијално успешни композиции Брамс за време на неговиот живот беа мали дела на популарната намера насочени кон просперитетна современиот пазар за домашни музички одлуки; навистина, во текот на 20 век, влијателни американски критичар БХ Haggin, отфрлајќи повеќе мејнстрим пати, тврди во неговите различни водичи за снимена музика дека Брамс беше во неговата најдобра во такви работи и многу помалку успешна во поголеми форми. Едни од најсуштинските на овие полесни дела од Брамс се Неговите сетови на популарната ора-унгарската ора, на валци, op. 39, за пијано дует, а Liebeslieder валци за вокален квартет и пијано и некои од неговите многу песни, особено Wiegenlied, op. 49, број 4 (објавен во 1868 година). Оваа последна беше напишано (до народната текст) за да го прослават раѓањето на син да Брамс пријател на Берта Фабер и е универзално позната како приспивна песна Брамс е. Стил и влијанија Брамс во средината на кариерата.

Брамс одржува класична смисла на формата и цел во неговите дела - за разлика од богатството на музиката на многу од неговите современици. Така многу обожаватели (иако не нужно Брамс себе) го видоа како шампион на традиционалните форми и "чиста музика", што е спротивно на "новиот германски" прегратка на програмата музика.

Брамс почитуван Бетовен: во домот на композиторот, мермерна биста на Бетовен со презир гледаше на местото каде што тој составен, и некои пасуси во своите дела се потсетува на стилот на Бетовен. Прво симфонија Брамс е сноси силно влијание на Бетовен Петтата симфонија, како и на две дела се и во сериозен C Мала, и на крајот во борбата кон C мајор триумф. Главна тема на финалето на Првата симфонија е исто така потсетува на главна тема на финале на Деветтата Бетовен, и кога тоа наликува беше укажано на Брамс, тој одговори дека секој газ - jeder esel - можеше да се види тоа. Во 1876 година, кога работата беше премиерно во Виена, таа веднаш била поздравена како "Десеттата Бетовен".

Еден германски Реквием беше делумно инспириран од смртта на мајка си во 1865 година (време во кое што тој составен на погреб марш кој требаше да стане основа на два дела, Denn alles Fleisch), но исто така, вклучува материјал од голем симфониски која почна во 1854 година, но напуштени по обид за самоубиство шумановите. Тој еднаш напиша дека Реквием "припаѓале на Шуман". Првиот движење на овој напуштен симфонија беше повторно работел како прв движење на Првиот концерт за пијано концерт.

Брамс, исто така, сакаше Класична композитори Моцарт и Хајдн. Ги собра првите изданија и автограми на своите дела, а изменето вршење изданија. Студирал на музиката на пред-класично композитори, вклучувајќи Џовани Gabrieli, Јохан Адолф Hasse, Хајнрих Schütz, Доменико Скарлати, Георг Фридрих Хендл, и, особено, Јохан Себастијан Бах. Неговите пријатели се вклучени водечките musicologists, и со Фридрих Chrysander, тој изменето издание на делата на Франсоа Couperin. Брамс, исто така уредени дела од CPE и WF Бах. Тој погледна на постарите музика заради инспирација во уметноста на контрапункт; на теми на некои од неговите дела се моделирани според барокна извори како што се Бах Уметноста на фуга во fugal финале на виолончело Соната број 1 или Кантата Бр исто композиторот 150 во темата passacaglia на финале на Четвртата симфонија е.

На почетокот на Романтични композитори, исто така, имаа големо влијание врз Брамс, особено Шуман, Брамс кои охрабруваат како млад композитор. За време на престојот во Виена во 1862-1863, Брамс стана посебно заинтересирани за музиката на Франц Шуберт. [13] влијае на последниот може да се идентификува во дела од Брамс, кој датира од тој период, како на пример две пијано квартети оп. 25 и Оп. 26, и пијано квинтет кој алудира на Стринг квинтет Шуберт и Гранд Duo за пијано четири раце. [13] [14] Влијанието на Шопен и Менделсон на Брамс е помалку очигледни, иако повремено може да се најде во неговите дела што се чини дека е алузија на еден од нивните (на пример, скерцо Брамс е, op 4, алудира на скерцо на Шопен во Б-рамни малолетник;.. [15] на скерцо движење во Брамс на пијано Соната во Ф мол, Оп 5, алудира на финале на Пијано трио Менделсон е во C малолетник). [16]

Брамс смета откажува состав кога се чинеше дека и други композитори 'иновации во проширени тоналност ќе резултира со владеењето на тоналност се скршени заедно. Иако Вагнер стана жестоко критикува Брамс како таа растеше во раст и популарност, тој беше ентузијастички приемчив на почетокот на Варијации и фуга на тема од страна на Хендл, Брамс себе, според многу извори (Swafford, 1999), длабоко се восхитуваат музика Вагнер, затворени во својата амбивалентност само на драматуршки принципи на теоријата Вагнер.

Брамс напиша поставувања за пијано и гласот на 144 германски народни песни, а многу од неговите лидовите одразуваат народни теми или доле сцени на селскиот живот. Неговиот унгарски ора беа меѓу неговите најпрофитабилните композиции. Брамс и религија

И покрај хуманист и скептични тенденции Брамс, тоа е сигурно еден од неговите музички влијанија беше Библијата. Тој беше одгледуваат да го цениме превод Лутер. Неговиот Реквием вработува библиски текстови за да се пренесе хуманистичка порака, пропуштајќи зборови за спасението или бесмртноста, и се фокусира на живеење, а не на мртвите. Автор Валтер Ниман објави, "Фактот дека Брамс ја започна својата творечка дејност со германската народна песна и затворени со Библијата открива ... вистинската религиозна кредо на овој голем човек од народот." Некои биографи и критичари, сепак, видете Брамс како повеќе од една културна Лутеранска кои прифатија културните аспекти на неговото воспитување, но може или не може да го донесе религиозните верувања. [17] Кога побарано од страна на диригент Карл Reinthaler да додадете дополнителни секташки текст на неговата германски Реквием, Брамс одговори: "Што се однесува до текстот е загрижен, признавам дека јас со задоволство би ја изостави дури и зборот германски и наместо да се искористи сета човечка, исто така, со мојот најдобар знаење и ќе би расфрла со пасуси како Јован 3:16 On. Од друга страна, го избрав едно или друго, бидејќи јас сум музичар, затоа што тоа е потребно, и затоа што со мојот преподобниот автори јас не можат да избришат или спор ништо. Но, јас подобро да престане да пред да кажам премногу. "

Постои причина да веруваме дека Брамс беше религиозна freethinker. Да се ​​биде ѕвезда на негова возраст, тој често би рекол измамен работи за јавноста. Ова значи дека најсигурни сметки на најскриената чувства Брамс е може да дојде од луѓе во близина круг околу него. Меѓу овие беше благочестива Католичката Антонин Дворжак, најблискиот Брамс некогаш дојде да имаат протеже. Во писмото, Дворжак откриваат својата загриженост во врска со религиозни погледи Брамс вели: "! Таквиот човек, како парична казна душата и тој верува во ништо Тој верува во ништо" [18]

Прашањето на Брамс и религиозноста е контроверзен и изнудено обвинувања за измама. Еден пример е книгата разговори со големи композитори, објавен во 1950-тите од Артур Абел, кој содржи непотврдени интервју со Брамс и Јосиф Јоаким, полна со библиски референци. Интервјуто е прогласена за измама од страна на Брамс биограф Јан Swafford. [5] Влијаат врз

Точка Брамс на гледање погледна и назад и напред, неговата излез често пати беше храбар во истражување на хармонија и ритам. Како резултат на тоа, тој беше влијание врз композитори на двете конзервативни и модернистички тенденции. Во рамките на животот, тој идиом остави отпечаток на неколку композитори во рамките на неговиот личен круг, кој силно се восхитуваат неговата музика, како што Хајнрих фон Herzogenberg, Роберт Фухс, а Јулиј Röntgen, како и на Густав Jenner, кој беше само формална композиција, Брамс на ученик . Антонин Дворжак, кој доби значителна помош од Брамс, длабоко се восхитуваат неговата музика и имаше влијание од тоа во неколку дела, како што се Симфонија број 7 во Д мали, а и на F мали пијано трио. Карактеристики на "Брамс стил 'биле апсорбирани во посложени синтеза со другите современи (главно Wagnerian) трендови од Ханс Rott, Вилхелм Бергер, Макс Reger и Франц Шмит, додека на британската композитори Хуберт Пери и Едвард Elgar и Швеѓанецот Вилхелм Stenhammar сите сведочеше за учење многу од пример Брамс е. Како Elgar рече: "Јас се погледне во рамките на третата симфонија на Брамс, а јас се чувствувам како мал". [19]

Рана музика Ferruccio Busoni покажува многу Brahmsian влијание, и Брамс зеде интерес за него, иако Busoni подоцна тенденција да го обезвреднат Брамс. Кон крајот на својот живот, Брамс понудени значителен поттик за Ерно Dohnányi и исто така да Александар фон Zemlinsky. Раните комора дела (и оние на Бела Барток, кој беше пријателска со Dohnányi) покажуваат темелна апсорпција на Brahmsian идиом. Zemlinsky, згора на тоа, беше во претвори учител на Арнолд Шенберг, и Брамс беше очигледно импресиониран од две движења на почетокот на квартет Шенберг во Д големи која Zemlinsky му ги покажал. Во 1933 година, Шенберг напиша есеј "Брамс за прогресивна" (ре-напишани 1947), кој го привлече вниманието на наклонетоста Брамс за motivic сатурација и неправилности на ритам и фраза, во својата последна книга (структурни Функции на хармонијата, 1948), тој анализира Брамс е "збогатен хармонија" и истражување на далечинскиот управувач тонски региони. Овие напори го отвори патот за ре-евалуација на угледот Брамс во 20 век. Шенберг отиде толку далеку што да диригира еден од пијано квартети Брамс е. Ученик Шенберг на Антон Webern, во својата 1933 предавања, постхумно објавен под наслов на патот кон новата музика, тврди Брамс, како оној кој го очекува развојот на настаните на Втората виенски школа, и свој Оп ​​Webern е. 1, оркестарски passacaglia, јасно е дека во дел од некаква почит и развој на, на варијација техники на passacaglia-финале на четвртата симфонија Брамс е.

Брамс беше почестени од страна на германски Hall of Fame, спомен Walhalla. На 14 септември 2000 година, тој беше воведен таму, како на 126-та "rühmlich ausgezeichneter Teutscher" и 13-ти композитор меѓу нив, со биста од скулпторот Милан Knobloch. [20] Личност

Како Бетовен, Брамс беше љубител на природата и често се шетаат во шумата околу Виена. Тој често донесе денар бонбони со него да им поделиш на децата. На возрасните, Брамс често пати беше лош и саркастична, и тој понекогаш отуѓени другите луѓе. Неговиот ученик Густав Jenner напишал: "Брамс има стекнато, не без причина, репутација за да биде grump, иако неколку, исто така, би можело да биде како обичен како и тој." [21] Тој исто така имал предвидливи навики, кои биле забележани од страна на виенскиот печат , како што неговата секојдневна посета на својот омилен "Црвено Еже" таверната, во Виена, и неговата навика на одење со рацете цврсто зад неговиот грб, што доведе до карикатура на него во овој претставуваат одење заедно со црвени еж. Оние кои останаа неговите пријатели беа многу лојални на него, сепак, и тој наиде на реципроцитет со еднакви лојалност и великодушност.

Брамс беше собрано мало богатство во втората половина на неговата кариера, околу 1860 година, кога неговите дела се продаваат во голема мера. Но, и покрај неговото богатство, тој живеел многу едноставно, со скромен стан - хаос на музика трудови и книги - и еден домаќинот кој ги чистеше и готви за него. Тој беше често газот на шеги за неговата долга брада, неговата евтина облека и најчесто не носи чорапи, итн Брамс даде далеку големи суми на пари на пријатели и да им помогне на различни музички студенти, често со рок на строга тајност. Живеалиште Брамс "беше хит во текот на Втората светска војна, уништување на пијано и други имоти, кои се 'уште се чуваат таму за потомство од страна на виенски. [2] Јохан Штраус II (лево) и Јоханес Брамс (десно) фотографирани во Виена

Брамс беше долгогодишен пријател на Јохан Штраус II, иако тие беа многу поинакви како композитори. Брамс дури и се бореше за да стигнете до Театарот ан дер Виена во Виена за премиерата на operetta Штраус на Die Göttin дер Vernunft во 1897 година пред неговата смрт. Можеби најголемата почит дека Брамс посвети на Штраус беше неговата забелешка дека тој би се ништо што има напишано Синиот Дунав валцер. Една стара анегдота раскажува дека кога жена Штраус е Adele праша Брамс за да го потпише нејзиниот обожавател, ја напишал првата неколку белешки на "сините Дунав" валцерот, а потоа напиша зборовите: "За жал, не од Јоханес Брамс!" одоздола.

Брамс беше екстремен перфекционист. Тој уништи многу рани дела - вклучувајќи виолина Соната тој беше изведена со Reményi и виолинист Дејвид Фердинанд - и еднаш тврдеше дека уништи 20 гудачки квартети пред тој да издаде својот официјален Прво во 1873 година. Во текот на неколку години, тој е изменета на оригиналниот проект за симфонија во Г мали во својот прв пијано концерт. Во друг пример на посветеност на детали, тој напорно работи во текот на официјалната Прво симфонија за речиси петнаесетина години, од околу 1861-1876. Дури и по својата прва неколку настапи, Брамс уништени оригиналните бавни движења и заменет уште пред резултатот беше конечно објавен. (А conjectural реставрација на оригиналот бавното движење се објавени од страна на Роберт Pascall.) Друг фактор кој придонесе за перфекционизам Брамс беше дека Шуман ја објави на почетокот на кои Брамс беше да стане следниот голем композитор како Бетовен, предвидување дека Брамс беше решен да живеат и до. Ова предвидување едвај додадена на композиторот самодоверба, и може да придонесе за доцнењето на производство на Првата симфонија. Сепак, Клара Шуман забележа пред тоа Брамс првиот симфониски беше еден производ кој не е одраз на вистинската природа на Брамс. Почувствува дека конечната темпераментен движење беше "премногу брилијантен", како што таа е охрабрен од мракот и бурниот отворање движење видела во еден ран нацрт. Сепак, таа recanted во прифаќањето на Втората симфонија, која честопати е виден во модерните времиња како едно од неговите најсончевите дела. Други современици, сепак, се најде на првото движење особено темно, и Реинхолд Brinkmann, во една студија на Симфонискиот број 2 во однос на 19-тиот век идеите на меланхолија, има објавено откривањето на писмото од Брамс на композитор и диригент Vinzenz Lachner во која Брамс се исповеда на меланхоличен страна на неговата природа и коментари за специфичните карактеристики на движење, што го отсликува ова.

Наводи[уреди]