Јохана Сигурдардотир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јохана Сигурдардотир
Jóhanna Sigurðardóttir
Johanna sigurdardottir official portrait.jpg

Во служба
Стапил
1 февруари 2009
Претседател Олафур Рагнар Гримсон
Претходник Геир Харде

Во служба
24 мај 2007 – 1 февруари 2009
Премиер Геир Харде
Претходник Магнус Стефансон (Социјални работи и социјална сигурност)
Сив Фридлеифсдотир (Здравство и социјала)
Наследник Аста Рагхеидур Јоханесдотир
Во служба
8 јуки 1987 – 24 јуни 1994
Премиер Тостеин Палсон
Стеингримур Хермансон
Давид Одсон
Претходник Александер Стефансон
Наследник Гутмундур Арни Стефансон
Лични податоци
Роден(а) 4 октомври 1942 (1942-10-04) (72 г.)
Рејкјавик, Исланд
Партија Социјал демократска алијанса (2000 – денес)
Национално Движење (1994 – 2000)
Социјал демократска партија (1978 – 1994)
Сожител Јонина Леосдотир
Деца Два сина (р. 1972 и 1977)
Еден посинок (р. 1981)
Занимање Работнички лидер, стјуардеса

Јохана Сигурдардотир (исландски:Jóhanna Sigurðardóttir) е родена на 4 октомври 1942. Таа е актуелна премиерка на Исланд, а меѓу 1987–1994 и 2007–2009 беше министерка за социјална политика и социјална безбедност. Таа е членка на исланскиот Парламент (Алтинг-Althing) уште од 1978 година и од тогаш, осум пати е избирана за пратеник. На 1 февруари 2009, таа постана првата жена премиер на Исланд, а истовремено постана и првиот претседател на некоја влада кој јавно се декларира како припадник на геј-популацијата.

Кариера[уреди]

Јохана е социјал-демократ и исландки пратеник со најдолг стаж во Алтингот. Таа е родена во Рејкјавик и има завршено факултет за трговија. Во 1960 дипломира и се вработува во Loftleiðir (сегашен Icelandair). До 1983 работи на различни високи чиновнички позиции. Во Алтингот за прв пат е избрана во 1978 година, како пратеник на социјал-демократите. Од 1987 до 1994 ја врши функцијата Министер за социјална политика. Во 1994 година ја напушта партијата и ја формира својата партија "National Movement".

Во 2000 година, двете партии повторно се обединуваат и ја формираат денешната Социјал-демоократска алијанса. Нејзината изјава "Minn tími mun koma!" ("Моето време ќе дојде!"), што ја даде откако ја изгуби трката за претседател на социјал-демократите, денес е најпопуларна фраза во исландскиот јазик.

Од 1994 па до 2003, Јохана е член на опозицијата во Алтингот. По изборите во 2003, таа е избрана за заменик-претседател на Алтингот. На изборите во 2007, нејзината партија во коалиција со Независната партија победува, по што повторно е именувана за министерка за социјална политика и социјална сигурност.

Прва жена премиер на Исланд[уреди]

На 26 јануари 2008, по големите протести во Исланд заради економската криза, доскорешниот премиер Геир Харде поднесе оставка, по што Претседателот на државата, Олафур Рагнар Гримсон, побара од Социјал-демократската алијанса и Движењето на зелените да формираат влада. Двете партии ја предложија Јохана за премиер, поради нејзината популарност во јавноста. Како поддршка беше и истражувањето на Галуп според кое во декември 2008, над 73% од населението на Исланд ги поддржувало мерките кои таа ги превзела како министерка.

Приватен живот[уреди]

Во 1970 година, Јохана Сигурдардотир се омажи за Þorvaldur Steinar Jóhannesson, од кој брак Јохана има два сина. По разводот, Јохана живее со Jónína Leósdóttir (родена 1954), писателка на драми, со која во 2002 стапи во цивилна унија.

Надворешни врски[уреди]