Јилианг (Џаотунг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јилианг
彝良县
—  Околија  —
кинески и транскрипција
 • упростено 彝良县
 • традиционално 彝良縣
 • пинјин Yíliáng Xiàn
Местопложба на околијата Јилианг (розово) и округот Џаотунг (жолто) во рамките на покраината Јинан во НР Кина
Координати: 27°37′37″ СГШ 104°02′32″ ИГД / 
Земја Кина
Покраина Јинан
Округ Џаотунг
Површина
 • Вкупна 2.884 км2
Население
 • Вкупно 550.000 жит.
Пошт. бр. 657600
Повик. бр. 0870
Портал http://www.cnyl.gov.cn/

Јилианг (кин. 彝良县, пинјин: Yíliáng Xiàn, мктр. „јилианг сјен“) е околија во подрачјето на окружниот град Џаотунг во покраината Јинан, НР Кина.

Настани[уреди]

На 7 септември 2012 во Јилианг се случиле два последователни земјотреса со јачина од 5,6 и 5,3 Mw. Несреќата однела 89 животи и повредила 800 лица. Срушени се 20.000 домови, а евакуирани се уште 100.000 граѓани.

Надворешни врски[уреди]