Јеншвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јеншвалде
Јеншвалде се наоѓа во Германија
Јеншвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Општ. заед. Пајц
Локални единици 4
Градоначалник Хајнц Швицер (независен)
Основни податоци
Површина 81,24 км2
Надм. височина 62 м
Население 1.585 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03197, 03172
Повик. бр. 035607, 035696
Местоположбата на Јеншвалде во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Координати 51°51′43″ СГШ 14°29′57″ ИГД / 

Јеншвалде (германски: Jänschwalde, долнолужички: Janšojce) е општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди]