Јенс Кекелејре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јенс Кекелејре
Лични податоци
Цело име Јенс Кекелејре
Роден 23 ноември 1988 (1988-11-23) (26 г.)
Бруге, Белгија
Висина 1,85 м
Маса 69 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Орика-ГринЕЏ
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Аматерски клубови
2007–2009 ВК Суненс
Професионални клубови
2010–2011
2012–
Кофидис
ГринЕЏ
Значајни победи
Три дена Западна Фландрија (2010)
Последна промена
15 октомври 2014

Јенс Кекелејре (холандски: Jens Keukeleire; р. 23 ноември 1988 во Бруге) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Орика-ГринЕЏ.[1]

Достигнувања[уреди]

2009
7. Меморијал Филип ван Конингсло
2010
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Ле Самин
1. Нокере Курсе
5. Трофео Магалуф-Палманова
5. Париз-Брисел
6. Трофео Кала Милор
2011
1. Етапа 3 Трка околу Австрија
4. Нокере Курсе
9. Краен пласман Трка околу Белгија
2012
1. Етапа 2 (ТТТ) Енеко Тур
9. Париз-Тур
10. Дварс дор Вландерен
10. Бјанке-Турне-Бјанке
2013
Вуелта а Бургос
1. Етапа 2
1. Етапа 3
7. Дварс дор Вландерен
2014
7. ГП Чита ди Камаиоре
8. Краен пласман Енеко Тур
9. Дварс дор Вландерен

Наводи[уреди]

  1. Обри, Џејн. „GreenEdge's classics ambitions boosted with Keukeleire“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 9 септември 2011 (конс. 1 јануари 2012).

Надворешни врски[уреди]