Јенс Дебишер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јенс Дебишер

Дебишер на Тур де Валони 2014
Лични податоци
Цело име Јенс Дебишер
Роден 28 август 1989 (1989-08-28) (25 г.)
Руселаре, Белгија
Висина 1,83 м
Маса 78 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Лото-Судал
Дисциплина Друмски велосипедист
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
2009–2010
2009
2010
ПВС-Ејсен Сајклинг Тим
Топспорт Вландерен-Меркатор (стажант)
Омега Парма-Лото (стажант)
Професионални клубови
2011– Омега Парма-Лото
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotBélgica.PNG Национален друмски првак (2014)
Последна промена
15 октомври 2014

Јенс Дебишер (француски: Jens Debusschere; р. 28 август 1989 во Руселаре) — белгиски професионаленц друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[1]

Достигнувања[уреди]

2008
8. ГП Стад Варегем
2009
9. Гроте 1-МеиПрејс
2010
2. Де Вламсе Пејл
2. Париз-Рубе за млади
6. Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шато
2011
5. Краен пласман Хералд Сан Тур
2012
8. Омлоп ван хет Хутланд
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Еурометропол
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Фландриско првенство
1. Национале Слуитингспрејс
3. Омлоп ван хет Хутланд
5. Бинше-Турне-Бинше
2014
1. MaillotBélgica.PNG Национално друмско првенство
1. Етапа 1 Тур де Валони
1. Национале Слујтингспрејс
2. Трофео Палма
3. Бинше-Турне-Бинше
3. Париз-Тур
6. Дварс дор Вландерен

Наводи[уреди]

  1. Избор на трки во јануари“, „Лото-Белисол“, Belgian Cycling Project, 2 јануари 2013 (конс. 7 јануари 2013).

Надворешни врски[уреди]