Јаша Зитерлин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јаша Зитерлин

Зитерлин на Тур де л’Авенир 2013
Лични податоци
Цело име Јаша Зитерлин
Роден 4 ноември 1992 (1992-11-04) (22 г.)
Фрајбург во Брајсгау, Германија
Податоци за клубот
Мом. клуб Мувистар Тим
Дисциплина Друмски велосипедист
Улога Возач
Аматерски клубови
2004–2009
2010
Ахкарен
Тим Ротхаус Баден
Професионални клубови
2011–2013
2014
Тирингер Енерги Тим
Шаблон:RST
Последна промена
19 октомври 2014

Јаша Зитерлин (германски: Jasha Sütterlin; р. 4 ноември 1992 во Фрајбург во Брајсгау) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мувистар Тим.[1]

Достигнувања[уреди]

2009
3. Реџо-Тур
2010
2. Џиро дела Луниџана
3. Краен пласман Трофео Карлсберг
1. Етапа 4
2011
1. Краен пласман Тур де Берлин
2013
3. Трка околу Долна Саксонија (јуниори)
2014
3. Краен пласман Тур де Бретања

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]