Јаухен Хутарович

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јаухен Хутарович

Хутарович на Четири дена Денкерк 2011
Лични податоци
Цело име Јаухен Хутарович
Роден 29 ноември 1983 (1983-11-29) (30 г.)
Минск, Белорусија
Податоци за клубот
Мом. клуб Аг2р-Ла Мондијал
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2007
2008–2012
2013–
Рубе-Лил Метропол
Франсе де Жу
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Вуелта а Еспања, 1 етапа
Национално друмско првенство (2008, 2009, 2012)
Последна промена
27 април 2014

Јаухен Хутарович (белоруски: Яўген Гутаровіч; р. 29 ноември 1983 во Минск) — белоруски друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Аг2р-Ла Мондијал.[1]

На Тур де Франс 2009, Хутарович бил последен возач во генералниот пласман. На етапата 2 на Вуелта а Еспања 2010, Хутарович ги изненадил сите, откако се држел до тркалото на Марк Кевендиш и ја освоил својата прва етапа на Гранд Тур трка, победувајќи ги врвните спринтери, како Тајлер Фарар и Алесандро Петаки.

Хутарович го напуштил ФДЖ-БигМет на крајот на сезоната 2012 и се приклучил кон Аг2р-Ла Мондијал на двегодишен договор од сезоната 2013.[1]

Достигнувања[уреди]

2006
Сиркут де Ардени
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 1a Тур Алзас
3. Краен пласман Тур де ла Манш
1. Етапа 1
1. Етапа 4
2007
1. Етапа 2 Тур де ла Поату-Шарент
2. ГП де ла Вил де Переншис
2008
1. MaillotBielorrusia.PNG Национален друмски првак
1. Етапа 2 Три дена Западна Фландрија
Вуелта а Бургос
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2009
1. MaillotBielorrusia.PNG Национален друмски првак
1. Тур де ла Сом
Медитеранска трка
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Етапа 6 Ла Тропикал Амиса Бонго
1. Етапа 2 Сиркут Лорена
2010
1. Етапа 2 Вуелта а Еспања
Медитеранска трка
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Сиркут Лорена
1. Етапа 3 Трка околу Полска
2011
1. Етапа 1 Етоал де Бесеже
1. Копа Берноки
1. Етапа 2 Тур ду Поату-Шарент
2. Курне-Брисел-Курне
2. Париз-Брисел
3. Гроте Шелдепрејс
2012
1. MaillotBielorrusia.PNG Национален друмски првак
Тур де л’Ен
1. Етапа 1
1. Етапа 2а
2. Курне-Брисел-Курне
2013
2. Класик Лоара Атлантик
2. Рут Адели
3. Вал д’Ил У Класик 35
3. Ла Ру Туранжел
8. Гран при де Фурмие
10. Кансер Кансил Хелплајн Класик
2014
5. Гран при де Денен
8. Гент-Вевелгем
10. Дварс дор Вландерен

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро СО
Jersey yellow.svg Тур 156 СО
Jersey red.svg Вуелта 135

СО = се откажал

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Аткинс, Бен. „Јаухен Хутарович во Аг2р-Ла Мондијал на двегодишен договор“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 13 август 2012 (конс. 13 август 2012).

Надворешни врски[уреди]