Јаухен Хутарович

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јаухен Хутарович

Хутарович на Четири дена Денкерк 2011
Лични податоци
Цело име Јаухен Хутарович
Роден 29 ноември 1983 (1983-11-29) (31 г.)
Минск, Белорусија
Висина 1,79 м
Маса 71 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Бретањ-Сеше Енвиронемент
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2007
2008–2012
2013–2014
2015-
Рубе-Лил Метропол
Франсе де Жу
Аг2р-Ла Мондијал
Бретањ-Сеше Енвиронемент
Значајни победи
Гранд Тур
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2010)
Еднодневни трки и класици
MaillotBielorrusia.PNG Национален друмски првак (2008, 2009, 2012, 2014)
Последна промена
4 јануари 2014

Јаухен Хутарович (белоруски: Яўген Гутаровіч; р. 29 ноември 1983 во Минск) — белоруски друмски велосипедист, кој моментално вози за професионалната континентална екипа Бретањ-Сеше Енвиронемент.

На Тур де Франс 2009, Хутарович бил последен возач во генералниот пласман. На етапата 2 на Вуелта а Еспања 2010, Хутарович ги изненадил сите, откако се држел до тркалото на Марк Кевендиш и ја освоил својата прва етапа на Гранд Тур трка, победувајќи ги врвните спринтери, како Тајлер Фарар и Алесандро Петаки.

Хутарович го напуштил ФДЖ-БигМет на крајот на сезоната 2012 и се приклучил кон Аг2р-Ла Мондијал на двегодишен договор од сезоната 2013.[1] Во септември 2014 Бретањ-Сеше Енвиронемент објавиле дека потпишале со Хутарович едногодишен договор за 2015 година.[2]

Достигнувања[уреди]

2006
Сиркут де Ардени
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 1a Тур Алзас
3. Краен пласман Тур де ла Манш
1. Етапа 1
1. Етапа 4
2007
1. Етапа 2 Тур де ла Поату-Шарент
2. ГП де ла Вил де Переншис
2008
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално друмско првенство
1. Етапа 2 Три дена Западна Фландрија
Вуелта а Бургос
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2009
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално друмско првенство
1. Тур де ла Сом
Медитеранска трка
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Етапа 6 Ла Тропикал Амиса Бонго
1. Етапа 2 Сиркут Лорена
2010
1. Етапа 2 Вуелта а Еспања
Медитеранска трка
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Сиркут Лорена
1. Етапа 3 Трка околу Полска
2011
1. Етапа 1 Етоал де Бесеже
1. Копа Берноки
1. Етапа 2 Тур ду Поату-Шарент
2. Курне-Брисел-Курне
2. Париз-Брисел
3. Гроте Шелдепрејс
2012
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално друмско првенство
Тур де л’Ен
1. Етапа 1
1. Етапа 2а
2. Курне-Брисел-Курне
2013
2. Класик Лоара Атлантик
2. Рут Адели
3. Вал д’Ил У Класик 35
3. Ла Ру Туранжел
8. Гран при де Фурмие
10. Кансер Кансил Хелплајн Класик
2014
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално друмско првенство
1. ГП де ла Сома
Трка околу Полска
1. Етапа 1
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
2. Ла Руе Туранжел
2. Гран при д’Исберг
2. Париз-Бурж
5. Гран при де Денен
8. Гент-Вевелгем
10. Дварс дор Вландерен

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро СО
Jersey yellow.svg Тур 156 СО
Jersey red.svg Вуелта 135 134

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]