Јаргулица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јаргулица
Јаргулица се наоѓа во Македонија
Јаргулица (Македонија)
Координати 41°35′14″ СГШ 22°33′42″ ИГД / 
Општина Општина Радовиш
Население 818 жит.
Надм. височина 330 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Јаргулица е село во Општина Радовиш.Географиja и местоположба[уреди]

Селото се наоѓа во подножјето на планината Готен во Источна Македонија

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]