Јанис Рицос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Златен венец.svg Јанис Рицос
180px
Роден 1 мај 1909
Грција Монемвазија, Грција
Починал 11 ноември 1990
Грција Атина, Грција
Занимање поет

Јанис Рицос (грчки: Γιάννης Ρίτσος; 1 мај 1909 - 11 ноември 1990) — грчки поет и лауреат на Струшките вечери на поезијата.

Се смета за еден од четворицата најголеми грчки поети на XX век, заедно со Костис Паламас и нобеловците Јоргос Сеферис и Одисејас Елитис. Францускиот поет Луј Арагон еднаш има речено дека Рицос е "најголемиот поет на нашата епоха." Девет пати неуспешно е предложуван за Нобелова награда за литература. Сепак, кога ја добива Лениновата награда за мир (позната и како Сталиновата награда за мир пред 1956 година) изјавува: "оваа награда ми е поважна отколку Нобеловата".

Неговата поезија често е забранета во Грција, поради нејзината лево-ориентирана содржина. Меѓу поважните дела од опусот на Рицос се издвојуваат Трактор (1934), Пирамиди (1935), Епитаф (1936), и Бдеење (19411953).

Во главно Рицос пишува песни во политички контекст, "служејќи му на комунизмот со својата уметност" како што го опишуваат неговото творештво современите филолози. Една од ретките песни што ги одбегнува социјалните теми е неговата позната Месечева соната:

Знам дека сите патуваме да љубиме сами,
сами кон верата и смртта.
Знам. Пробав. Не помага.
Дозволи ми да дојдам со тебе.

Надворешни врски[уреди]