Јаловец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поглед на Јаловец

Јаловец (словен. Jalovec) е планина на Јулиските Алпи во Словенија. Со 2.645 метри надморска височина, ова е седми врв по височина во Словенија. Планината е сместена помеѓу алпските долини Тамар, Лошка Коритница и Трента. Окружена е со Мангарт на запад, Травник и Мојстровка на исток, и Понце на север.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]