Јакоруда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Јакоруда,
Бугарија Бугарија

Јакоруда

Област

Благоевградска

Општина

Јакоруда

Население

5 769
(според 2008)

Регистарска ознака

E (BG)
Градоначалник Нуредин Кафелов
Надморска височина 888 м
Портал http://yakoruda.gateway.bg
Координати: С, И

Јакоруда е град во Општина Јакоруда, Бугарија.

Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

  • В'лко Бангеев

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]