Јакопо Гварниери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јакопо Гварниери
Лични податоци
Цело име Јакопо Гварниери
Роден 14 август 1987 (1987-08-14) (27 г.)
Вицоло Предабиси, Италија
Висина 1,85 м
Маса 72 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Катјуша
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2007–2011
2012–2014
2015-
Ликвигас
Астана
Катјуша
Значајни победи
Трка околу Полска, 2 етапи
Последна промена
4 јануари 2015

Јакопо Гварниери (италијански: Jacopo Guarnieri; р. 14 август 1987) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша, а претходно возел за екипата Астана.[1]

Во септември 2014 година било објавено дека Гварниери ќе ѝ се приклучи на Катјуша од 2015 година на двегодишен договор, најверојатно како главен помошник во спринтот за Александер Кристоф.[2]

Достигнувања[уреди]

2007
1. Трофео Алсиде Дегаспери
1. Трофео Арведи
1. Етапа 7 Трка Олимпија
1. Етапа 2b Џиро дел Венето
2008
1. ЗЛМ Тур
2009
1. Етапа 3 Трка околу Полска
2. Гран Премио дела Коста Етруски
10. Ватенфал Класик
2010
1. Етапа 1 Трка околу Полска
2. Џиро дел Фриули
4. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
1. Етапа 2
2011
1. Етапа 3а Три дена Де Пане
7. Гран Премио Нобили Рубинетерие
2012
4. ГП Стад Зотегем

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 149 СО 150

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]