Ѓоко Танески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ѓоко Танески
Gjoko taneski eurovision 2010.jpg
Основни податоци
Родено име Ѓоко Танески
Роден(а) 2 март 1977 (1977-03-02) (38 г.)
Охрид, СР Македонија,
СФРЈ
Потекло Македонец
Жанр(ови) Поп, Поп-Рок
Занимање/ња Пејач
Инструмент(и) Вокал
Години активност 1996 - сегашност

Ѓоко Танески (2 март 1977 во Охрид, СР Македонија, СФРЈ) e македонски пејач.

Биографија[уреди]

Ѓоко Танески е роден на 2 март 1977 година, во Охрид, каде што живее. Тој е четврто дете во семејството. Во Кавадарци завршил средно шумарско училиште. Ѓоко Танески е оженет и има две ќерки: Анастасија, родена во 2007 година, и Михаела, родена во 2011 година.[1]

Музичка кариера[уреди]

Своите музички почетоци, Танески ги направил во Кавадарци, кога за време на средношколските денови ја оформил својата прва група, со која настапувал на локалната сцена.[2]

Евровизија 2010[уреди]

На 20 февруари 2010 година, Танески победил на македонското национално финале за избор на песна за Евровизија. Така, тој ја претставувал Македонија на фестивалот „Евровизија 2010“, одржан во Норвешка, со песната „Јас ја имам силата“.

Дискографија[уреди]

Албуми[уреди]

Песни[уреди]

  • „Никогаш доста“ (2008)
  • „Јас ја имам силата“ (2010)

Наводи[уреди]

  1. Соња Алексоска Неделковска, „Ниту се карам, ниту се тепам“, Антена, број 852, 24.20.2014, стр. 10-11.
  2. Соња Алексоска Неделковска, „Ниту се карам, ниту се тепам“, Антена, број 852, 24.20.2014, стр. 10-11.

Надворешни врски[уреди]